Dlaczego potrzebny jest namiot na pontone

Aby przechowywać, transportować lub chronić ponton przed różnymi uszkodzeniami, a załogę i ładunek przed rozbryzgami wody, przeciwnym wiatrem, owadami lub niekorzystnymi warunkami pogodowymi, potrzebny jest namiot na łódkę.

Co to jest namiot

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest namiot. Namiot to pokrowiec lub daszek wykonany z tkaniny, który jest szyty na miarę łodzi. Namiot zakłada się na korpus łodzi lub mocuje za pomocą specjalnych pętli, haczyków i aluminiowej ramy na rozciągach. Namiot może mieć przezroczyste "okna" dla lepszej widoczności, zamki błyskawiczne lub zapięcia na rzepy.

Rodzaje namiotów

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów namiotów dla nadmuchiwanych łodzi PVC.

  1. Namioty transportowe lub postojowe
  2. Namioty dziobowe
  3. Namioty przeciwsłoneczne
  4. Namioty-pawilony
Namioty transportowe

Namioty transportowe służą do ochrony nadmuchiwanych łodzi podczas transportu i przechowywania. Taki namiot zakłada się na całkowicie nadmuchaną łódź, odzwierciedla jej kształt i ma specjalne otwory na uchwyty burtowe.

Namioty dziobowe

Namioty dziobowe chronią załogę i ładunek przed rozbryzgami wody i przeciwnym wiatrem podczas szybkiego poruszania się w przedniej części łodzi, nie zakłócając aerodynamicznych właściwości statku.

Namioty przeciwsłoneczne

Namioty przeciwsłoneczne – ich nazwa mówi sama za siebie. Takie namioty służą jako lekki dach chroniący przed słońcem i niewielkim deszczem, osłaniając kokpit tylko od góry. Nie chronią przed wiatrem ani owadami, ale doskonale spełniają swoje specyficzne zadanie.

Namioty-pawilony

Namioty-pawilony zapewniają pełniejszą ochronę dla łodzi, przekształcając kokpit w zamkniętą kabinę. Działają zarówno podczas postoju, jak i w ruchu, chroniąc przed wiatrem, rozbryzgami, deszczem, słońcem i owadami. Posiadają odchylane panele na zamkach błyskawicznych i przezroczyste "okna".

Różnorodność namiotów na nadmuchiwane łodzie

Istnieje wiele różnych namiotów na nadmuchiwane łodzie od różnych producentów. Te namioty mają określone rozmiary i pasują do konkretnych modeli łodzi. Namiot transportowy od SSK „KOLIBRI” również nie był wyjątkiem – był przeznaczony na konkretny model łodzi, ale w tym sezonie stał się namiotem uniwersalnym.

Uniwersalny namiot „KOLIBRI”

Uniwersalny namiot „KOLIBRI” pasuje do dowolnych nadmuchiwanych łodzi różnych producentów. W przeciwieństwie do standardowego namiotu transportowego i postojowego, który jest dostosowany do określonego rozmiaru, wystarczy znać wymiary swojej łodzi, aby dobrać odpowiedni rozmiar namiotu.

Na przykład, jeśli masz łódź o wymiarach 310 x 140 cm i średnicy tuby 40 cm, uniwersalny namiot rozmiaru M (długość namiotu od 290 do 330 cm) będzie odpowiedni. Wystarczy naciągnąć namiot na łódź i dopasować go za pomocą elastycznego sznura „ekspander” do rozmiaru łodzi.

W tylnej części namiotu znajduje się miękka kieszeń na silnik, chroniąca kokpit przed deszczem. Na całej długości namiotu umieszczone są pomocnicze pętle dla wygodnego i bezpiecznego użytkowania podczas transportu.

Rozmiary uniwersalnego namiotu

  • S – długość namiotu od 245 do 280 cm
  • M – długość namiotu od 290 do 330 cm
  • L – długość namiotu od 340 do 360 cm
  • XL – długość namiotu od 370 do 400 cm
  • XXL – długość namiotu od 410 do 450 cm

Główne wymagania dotyczące konstrukcji namiotu

Model

Konstrukcja namiotu powinna pasować do konkretnego modelu łodzi. Wyjątkiem jest uniwersalny namiot od firmy „KOLIBRI”. Miejsca montażu, haczyki i pętle powinny być na swoich standardowych miejscach i pasować do siebie.

Montaż

Namiot powinien być łatwy do zakładania i zdejmowania, a jednocześnie odporny na przeciwny strumień powietrza, szarpnięcia przy dużych prędkościach lub nagłych manewrach.

Tkanina

Tkanina, z której wykonany jest namiot, powinna spełniać wymagania użytkowania w ekstremalnych warunkach wodnych, przy różnych wahaniach temperatury. Powinna być wystarczająco wytrzymała i wodoodporna.

Materiały używane do produkcji namiotów na łodzie

Do rygorystycznych wymagań dotyczących tkanin, z których wykonane są niezawodne namioty dla nadmuchiwanych łodzi wiosłowych i motorowych, spełnia kilka nowoczesnych materiałów.

Są to takie tkaniny polimerowe jak:

  • Ripstop
  • Oxford
  • Taffeta
  • Cordura

Cechy tych materiałów zostały opisane w naszym artykule „Wybieramy namiot na nadmuchiwaną łódź”.

Na ten moment zaznaczymy tylko, że uniwersalne namioty dla łodzi „KOLIBRI” są wykonane z tkaniny Ripstop, która sprawdziła się przez wiele lat testów i eksploatacji i, naszym zdaniem, jest optymalna do ochrony łodzi przed wszystkimi niekorzystnymi warunkami opisanymi powyżej.

Uniwersalny namiot jest wykonany z wodoodpornej tkaniny Ripstop i jest dostępny w dwóch kolorach: ciemnoszarym i kamuflażu.

Jak wybrać namiot na łódź PVC

Zalecamy zapoznanie się z artykułem na naszym blogu pod tytułem „Wybieramy namiot na nadmuchiwaną łódź”, w którym szczegółowo opisane są cechy wszystkich rodzajów namiotów naszej produkcji.

Tutaj wskażemy tylko najważniejsze punkty dotyczące wyboru określonego rodzaju namiotu dla Twojej nadmuchiwanej łodzi.

Wybór namiotu transportowego

Jeśli to namiot transportowy (postojowy), Twój wybór będzie polegał na odpowiednim dopasowaniu go do rozmiaru konkretnego modelu łodzi. Powinien być wygodny w użyciu i mieć dodatkowe mocowania do transportu na przyczepie.

Wybór namiotu dziobowego

Dziobowy namiot „Kolibry” należy wybierać w zależności od rodzaju i modelu łodzi.

Dziobowy namiot „Kolibry” ma specjalny kształt dzięki aluminiowej ramie i jest mocowany w przedniej części łodzi. Namiot ma mocowanie stayput z hakiem, który zaczepia się o reling łodzi. Takie mocowanie zapewnia solidne i trwałe przymocowanie namiotu. Namioty dziobowe są dostępne w dwóch wersjach – małej i dużej. Duży namiot dziobowy wyposażony jest w przezroczyste przednie „okno”. Dostępne są w dwóch kolorach – szarym i czarnym.

Wybór namiotu przeciwsłonecznego

Namiot przeciwsłoneczny może pasować do kilku modeli jednocześnie. Wystarczy podać producentowi wymiary swojej łodzi, a menedżer dobierze odpowiedni rozmiar namiotu. Jeśli chodzi o namioty przeciwsłoneczne „KOLIBRI”, to dostępne są cztery rodzaje – dla łodzi wiosłowych i motorowych. Każdy z tych rodzajów może być w trzech kolorach – białym, ciemnoszarym lub kamuflażowym.

Wybór namiotu-pawilonu

Namiot-pawilon zapewni Ci niezawodną ochronę zarówno na postoju, jak i w trakcie ruchu, ponieważ pokrywa całą łódź, posiada kieszeń na silnik i uchylne „drzwi” na zamek błyskawiczny. Wybierz ten rodzaj ochrony, jeśli cenisz komfort i kompleksowe podejście do ochrony załogi, rzeczy i sprzętu w kokpicie. Namioty-pawilony „KOLIBRI” są również dostosowane do modeli łodzi. Produkujemy dziesięć rodzajów takich namiotów dla motorowych łodzi „KOLIBRI” i pięć rodzajów dla łodzi wiosłowych. Każdy z nich może być w dwóch kolorach – ciemnoszarym lub kamuflażowym.

Jak przedłużyć żywotność namiotu na łódź

Jak przechowywać namiot? Każdy namiot dla nadmuchiwanej łodzi najlepiej przechowywać w suchym, wentylowanym pomieszczeniu. Namiot transportowy wystarczy oczyścić z zabrudzeń, wysuszyć i ostrożnie zwinąć. Namioty przeciwsłoneczne, dziobowe lub namioty-pawilony będą służyć dłużej, jeśli ich przechowywanie w zwiniętej formie nie będzie wiązało się z zagnieceniami tkaniny lub jej przyciśnięciem czymś ciężkim. W ten sposób zachowają swoje właściwości na długo, a tkanina pozostanie w dobrym stanie. To znacznie przedłuży żywotność namiotu na łódź.

Wnioski

Istnieje wiele różnych namiotów dla nadmuchiwanych łodzi od różnych producentów. Każdy producent oferuje dla swoich łodzi różne akcesoria, wśród których ważne miejsce zajmują namioty. Jednak niewielu producentów tworzy uniwersalne namioty, które mogą pasować do łodzi różnych marek.